Ręczne grabienie dołów obróbczych
Ręczne grabienie dołów obróbczych

Bez kanalizacji nie da się zapewnić podstawowego życia nawet w najbardziej tymczasowych, zaimprowizowanych mieszkaniach, które wielu ogrodników, ogrodników, hodowców drobiu, początkujących hodowców bydła i po prostu letnich mieszkańców zakłada na obszarach wiejskich lub miejskich, ale bez możliwości podłączenia do lokalnej sieci kanalizacyjnej. W każdym razie trzeba gdzieś wyrzucić i osuszyć żywność i odpady fizjologiczne. Wymagane jest szambo, które należy opróżniać w określonych odstępach czasu. W tym szlachetnym celu powszechnie stosuje się niedrogie i niezawodne ręczne czyszczenie kanałów oczyszczających. Nie zawsze jednak jest tak, że użytkownicy tych konstrukcji są gotowi samodzielnie przeprowadzić tak pozornie prosty zabieg i samodzielnie osiągnąć pożądane rezultaty.

Oczywiście, jeśli podczas planowania i budowy szamba budowniczowie przestrzegali pewnych kanonów i wszystko układali poprawnie, wówczas nie będzie żadnych specjalnych problemów podczas jego czyszczenia. Najważniejszym aspektem tych manipulacji jest ich regularność. W żadnym wypadku nie można dopuścić do przepełnienia pojemnika na skropliny. Niezwykle konieczne jest likwidowanie kanalizacji na czas, a nie wtedy, gdy zaczną się przelewać i zanieczyszczać otoczenie szkodliwymi mikroorganizmami i duszącą miazmą. Również w tym aspekcie ważna jest konstrukcja wykopu i to, z czego jest wykonany. Naturalnie najtańszą opcją jest po prostu dziura w ziemi, której nie zawsze zawracają sobie głowę oczyszczeniem, ale po prostu kończą okres użytkowania, zasypując ją i przenosząc się w nowe miejsce w ogrodzie lub na osiedlu. Tak, istnieje opinia, że ​​kiedyś w tym miejscu wyrośnie piękne drzewo o pachnących owocach i przyniesie owoce jak nigdy dotąd. Nadal jednak o wiele bardziej ekologicznie, bardziej ergonomicznie i nowocześniej jest urządzić tzw. szambo „wielokrotnego użytku” i starać się zachować w nim standardy sanitarne.

Przestronny szambo jest zbudowany głównie z następujących materiałów:
pierścienie betonowe;
okładzina ścian z cegły;
bloczki z betonu komórkowego na obwodzie;
opony samochodowe ułożone w studni;
drewniane deski na ścianach.
O wyborze materiałów decyduje ich dostępność lub świadome podejście do tej kwestii, ponieważ współczynnik zanieczyszczenia zależy od tego, z czego wykonane są ściany wykopu. Na różnych powierzchniach z różną intensywnością tworzą się przyczepy stwardniałych zanieczyszczeń i warstw tłustych. Rodzaj dna wykopu, czy jest ono czymś przykryte, czy też na dnie znajduje się konstrukcja drenażowa, ma znaczenie z punktu widzenia powstawania osadów szlamowych, proces oddzielania ich od powierzchni dna i późniejszej utylizacji jest dość złożony .

Jak ustawić pojemnik, aby ręczne zagarnięcie dołu czyszczącego nie było trudne?
Aby opróżnienie szamba było dostępne w razie potrzeby, a projekt ten był wygodny i praktyczny w użyciu, należy go dokładnie zaplanować i przygotować do pracy. Musisz wybrać optymalną lokalizację na terytorium, wymiary i rozwiązanie technologiczne. Najważniejszym czynnikiem zapewniającym wygodę i funkcjonalność jest miejsce, w którym zdecydujesz się wykopać dół. Zgodnie z normami ustalonymi przez Inspektorat Budownictwa, zbiornik na ścieki musi być oddalony od budynków, w których mieszkają i pracują ludzie, a także od kołowrotów, ogrodzeń i płotów.

odległość od przestrzeni mieszkalnej do dołu wynosi od 5 metrów;
ze studni lub zbiornika/kranu zawierającego wodę do picia - odległość do szamba wynosi 25 metrów.
Wszystkie te działania pozwolą chronić mieszkańców przed szkodami, jakie środowisko mikroorganiczne i bakteriologiczne oczyszczalni może stanowić dla ich zdrowia, a także znacznie ułatwią dostęp do niego podczas działań zapobiegawczych mających na celu eliminację jego zawartości. Ręczna metoda usuwania odchodów wymaga również pewnej przestrzeni, którą należy zapewnić w pobliżu obiektu, aby zamontować beczkę, wiaderko na wózku lub przyczepie.

Ukształtowanie terenu również ma znaczenie – nie zaleca się kopania szamba w zagłębieniu, zagłębieniu czy wąwozie, które zapełniają się opadami atmosferycznymi podczas wiosennego topnienia śniegu lub ulewnych opadów. W związku z takimi zjawiskami klimatycznymi nieuchronnie nastąpi powódź, a w rezultacie zanieczyszczenie pobliskich obszarów gleby i wód gruntowych w jej grubości, co może doprowadzić do śmierci upraw ogrodniczych i zbóż.

Obliczenie objętości zbiornika kanalizacyjnego jest skorelowane z liczbą osób zamieszkujących daną lokalizację. W tym przypadku wychodzą z obliczeń od (minimum) pół metra sześciennego na osobę do dwóch metrów sześciennych zużycia przez dorosłego mieszkańca. Skrupulatne zaplanowanie projektu zabiegu pozwala zaplanować ręczne pobieranie wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne - w celu profilaktyki sanitarnej i uniknięcia katastrof domowych lepiej jest przeprowadzić zabieg z wyprzedzeniem.

Ręczna metoda czyszczenia szamba ma swoją własną charakterystykę


Podkreślamy, że ręczne zbieranie ścieków nie jest taką prostą manipulacją, która z założenia gwarantuje czystość wykopu. Nakładanie się złogów tłuszczu

ścian i zamulenie dna jest często bardzo trudne do wyeliminowania przy nieostrożnym podejściu do tej sprawy. Konsekwencje są najpoważniejsze – objętość zbiornika zmniejsza się na skutek wrastania ścian i dna na skutek warstw ścieków.

Co musisz przygotować wcześniej?


wiaderko;
lina;
wiadro lub zbiornik;
szufelka;
łopata;
ochronny kombinezon gumowy lub gruba odzież na zmianę;
rękawice;
zapieczętowane okulary;
respirator;
kalosze.


Dodajmy, że jeśli zamierzasz samodzielnie wykonywać tę nieprzyjemną pracę, to musisz się do niej solidnie przygotować. Oczywiście, po pierwsze, są to bezpośrednie narzędzia do zbierania śmieci - nie można obejść się bez łopaty i chochli, tak jak nie można obejść się bez liny, która jest potrzebna do podniesienia napełnionego wiadra na górę. Dalej - jakiś większy statek, do którego wstępnie ładowany jest urobek przed wywiezieniem na miejsce dalszej utylizacji.

Jeśli chodzi o sprzęt, są to przede wszystkim stare ubrania, które wyrzucamy, ale na wierzch lepiej założyć specjalną warstwę ochronną, która zapobiegnie przedostawaniu się kału i płynów na skórę. Zdecydowanie powinieneś mieć na nogach przynajmniej ochraniacze na buty, ale najlepsze są wysokie buty gumowe, takie jak buty wędkarskie. Aby chronić dłonie przed wyjątkowo agresywnym środowiskiem, potrzebne będą rękawiczki, a oczy należy osłonić goglami z przylegającą oprawką, aby zapobiec rozpryskom, które mogłyby spowodować oparzenia lub infekcje.

Będziesz także potrzebował respiratora, aby zapobiec przedostawaniu się toksycznych oparów do płuc. Ale nie tylko smród jest trudny do zniesienia – miazma ścieków jest bardzo niebezpieczna, choć zagrożenia można nie zauważyć na czas. W bulgoczących spalinach z odpadów okolicznych mieszkańców znajduje się metan, który jest niedopuszczalny do wdychania przez ludzi. Dlatego do sprzątania zaleca się, aby do sprzątania zabrały się dwie osoby – jeśli jeden z partnerów (który znajduje się na dole w dole) nagle zachoruje i straci przytomność, druga zawsze przyjdzie na ratunek i wyciągnie go z szamba.

Nie jest trudno sprawdzić, na ile jesteś złotnikiem, jednak trzeba to zrobić niezwykle ostrożnie, a tę ważną misję najlepiej powierzyć profesjonalistom. Ręczne grabienie dołów obróbczych jest czynnością dość pracochłonną i wymaga pewnych umiejętności. Pracownicy naszej firmy posiadają wszelkie niezbędne kwalifikacje i sprzęt, aby odprowadzanie ścieków odbywało się „rzadko, a Państwa kanalizacja funkcjonowała doskonale”. Zadzwoń do „Avariyka” - nie zawiedziemy się!