Pompowanie szamb
Pompowanie szamb

Utrzymanie porządku w ogrodzie osobistym lub w branży wodno-kanalizacyjnej małego przedsiębiorstwa (artel) jest nie do pomyślenia bez tak kompleksowej i pozornie prostej procedury, jak wypompowywanie szamb. Oczyszczalnie o najbardziej odpowiednim i funkcjonalnym projekcie, w tym szambo, mają wiele niuansów technologicznych. Wiedzieć o wszystkich cechach szamba i umieć sobie z nimi poradzić, aby osiągnąć doskonałe wyniki pompowania, to nasze zadanie, nasza honorowa misja. Dzięki wysokiej jakości realizacji teren wokół Twojego domu, chaty, dworku, warsztatu czy fabryki będzie zawsze prezentował się najlepiej jak to możliwe Twoim gościom, odwiedzającym, pracownikom i partnerom. Sprzyjająca atmosfera Twojej lokalizacji sprawi, że stanie się ona miejscem przyjemnych spotkań i wzajemnie korzystnej współpracy.

Tym samym szambo pod względem funkcjonalności jest niezastąpionym i jedynym słusznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji gminnej. Jednak przemyślane i wyważone podejście wymaga wyboru jego konkretnego projektu, co oczywiście kiedyś zostało przez Ciebie wykonane.

Najpopularniejsze typy szamba w naszych obiektach to:

Zbiornik magazynowy (szambo) często wyposażony jest w komorę fermentacji tlenowej, w której gromadzą się niezbędne gazy i miazmy, ma duży zbiornik do osadzania osadów ze ścieków bytowych, a także jest wyposażony w filtry podczyszczające, rowy absorpcyjne i filtracyjne. Liczba komór (może być jednokomorowa lub wielokomorowa) jest proporcjonalna do wskaźnika jakości filtracji ścieków, które następnie są rozbijane przy użyciu innowacyjnych produktów biologicznych. Konieczność czyszczenia szamba występuje rzadko - nie częściej niż dwa razy w roku. Jest to jego znacząca przewaga nad innymi typami konstrukcji o podobnym przeznaczeniu.
Zbiorniki szczelne uważane są za najkorzystniejsze dla środowiska pod względem bezpieczeństwa sanitarnego - ich budowa odbywa się w kilku etapach: a) wykopuje się mały dół pod sam zbiornik i proste przewody kanalizacyjne; b) zabetonowano dno wykopu i jego ściany, ułożono rurociąg; c) cała konstrukcja jest hermetycznie pokryta dachem. Koniecznym i bardzo ważnym warunkiem przy budowie takiego klastra wodno-kanalizacyjnego jest zapewnienie maksymalnego dostępu zawartości zbiornika do urządzeń odprowadzających ścieki, które będą odwiedzać plac budowy znacznie częściej, niż w przypadku wyboru szamba. Biorąc pod uwagę ogólne wymiary szczelnego zbiornika, zaleca się, aby nie umieszczać konstrukcji w ziemi na głębokość większą niż trzy metry.
Szambo absorpcyjne (bez dna) będzie najlepszą opcją, jeśli objętość odpadów bytowych i biologicznych nie przekracza jednego metra sześciennego dziennie. Ten podtyp prymitywnych konstrukcji kanalizacyjnych doskonale nadaje się na domek letniskowy z ogródkiem warzywnym, lekki domek tymczasowy lub domek rybacki/myśliwski. To dość oczywiste, bo proste dacze nie potrzebują zmywarki i pralki, wanny typu jacuzzi czy dodatkowej łazienki w części dla gości. Poza tym właściciele odwiedzają takie „osiedle” bardzo rzadko – tylko w sezonie i tylko okazjonalnie, głównie w weekendy lub na wakacjach. Tak, oczywiście, studnia absorpcyjna bez dna jest w takiej sytuacji idealna. W tym przypadku istnieją dwie główne korzyści: niski koszt, prostota i łatwość konserwacji, a także po prostu niesamowita opłacalność w jego tworzeniu. Najważniejszym warunkiem powodzenia tego projektu jest brak wód gruntowych w tych warstwach, w których zostaną zamontowane trzy betonowe pierścienie ramy, a także zaprawa cementowa z piaskiem i kruszonym kamieniem na ścianach studni drenażowej. Istota działania struktury chłonnej polega na tym, że fizjologiczne odpady ludzkiej działalności dostają się do „naczynia”, są filtrowane przez osłonę drenażową szamba i przedostają się do gleby otaczającej studnię. Ważne jest przestrzeganie obowiązujących norm sanitarno-epidemiologicznych. Wówczas eksploatacja studni absorpcyjnej nie może być uznana za nieekologiczną i niebezpieczną dla środowiska. Zdecydowanie zaleca się przestrzeganie następujących zaleceń: a) podczas urządzania szamba bez dna należy zdystansować się od innych obiektów gospodarczych i mieszkalnych; b) w celu dodatkowej dezynfekcji i czyszczenia aktywnie korzystaj ze specjalnych produktów biologicznych; c) dokładnie upewnić się, że objętość ścieków nie przekracza dopuszczalnego przemieszczenia, jakie wykop jest w stanie przetworzyć; d) w żadnym wypadku nie można dopuścić do przepełnienia pojemnika odpadami; e) regularnie oczyszczaj dno wykopu z mułu i nagromadzeń stwardniałych odpadów.


„Pogotowie” to usługi polegające na wywozie ścieków i odprowadzaniu ścieków do miejsca „latryny”.

Terminowe pompowanie kału zapewni szambo wszelkich modyfikacji o długiej i „owocnej” funkcjonalności. Zamiar zamówienia usługi pompowania szamba w Odessie